Szafy na wymiar cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów. Są one pojemne, można je wpasować w każde pomieszczenie, są praktyczne i przy odpowiednim zaprojektowaniu mogą stanowić estetyczne uzupełnienie danego mieszczenia lub optycznie jest powiększać i rozświetlać poprzez systemy z lustrami lub szklanymi drzwiami.

Wybór optymalnego miejsca na postawienie szafy.

Zabudowy tego typu najczęściej montuj się w przedpokoju, sypialni lub garderobie. Częstokroć miejsce na taką szafę przewidziane jest już na etapie projektowania mieszkania przez architekta. Gdy jednak miejsce to nie jest oczywiste, to szafę można zaplanować nietypowo na przykład na jednej ze ścian salonu, kuchni, w pokoju dziecięcym lub pod skosem dachu. W takich przypadkach zabudowy mogą łączyć wiele różnych funkcji - miejsca na garderobę, sprzęt gospodarczy, zapasy. Bardzo szeroki wybór drzwi przesuwnych i uchylnych oraz frontów jakie oferujemy sprawia, że nowa szafa może harmonijnie współgrać z każdym wnętrzem.

Wymiary szafy.

Po wyborze optymalnego miejsca montażu szafy należy zaplanować jej rozmiary. Standardowa głębokość to około 60 - 70 cm. Pamiętać jednak należy o tym, że systemy drzwi przesuwnych zabierać mogą nawet do 9 centymetrów szerokości. Szafa nie może być jednak zbyt głęboka, ponieważ dostęp do niektórych półek, szczególnie górnych, może być znacznie utrudniony. Co się tyczy wysokości to wnęki najczęściej zabudowuje się do samego sufitu, a wolnostojące szafy buduje na wysokości nawet 220 - 250 cm. Dla zapewnienia ergonomii korzystania z górnej części szafy stosuje się np. pantografy, czyli wieszaki opuszczane z samej góry szafy lub planuje się w tych miejscach półki na przedmioty których rzadko się potrzebuje (np. miejsce do przechowywania zimowej odzieży w lecie i letniej w zimie).

Planowanie wnętrza szafy.

W tym akapicie przedstawimy kilka pomocnych porad odnośnie ważnego etapu planowania tego, w jaki sposób będziemy wykorzystywać wnętrze projektowanej przez nas szafy. Tego co, gdzie i jak będziemy przechowywać w naszej szafie nie warto pozostawiać przypadkowi, a szafę zaprojektować w sposób funkcjonalny i użyteczny.

  • Rzeczy, które będą nam najczęściej potrzebne należy umieszczać na wysokości naszego tułowia, a te z których korzystamy sporadycznie (np. sportowe i turystyczne akcesoria, zapasy, sprzęt sezonowy) w mniej dostępnych częściach szafy.
  • Ciężkie przedmioty powinny być trzymane w dolnych częściach szafy, tak żeby ich wyciąganie było bezpieczne.
  • Dla takich sprzętów jak odkurzacz, suszarka do prania czy deska do prasowania warto zarezerwować osobny pion w szafie. Przedmioty te dobrze jest zmierzyć w trakcie projektowania szafy, aby idealnie się w niej mieściły.
  • Zaplanuj wieszaki poprzeczne, drążki lub pantografy dla rzeczy wymagających prasowania oraz półki, wysuwane szuflady, kosze cargo, kosze na bieliznę dla rzeczy niewymagających prasowania. Optymalna szerokość półek to 40 - 60 cm.
  • Najwyższe części szafy dobrze jest pozostawić bez podziału na półki i przechowywać tam np. walizki podróżne.

Drzwi szafy.

Obecnie nasi klienci najchętniej wybierają szafy z drzwiami przesuwnymi. Są one wygodne, innowacyjne i nowoczesne. W większości przypadków takie drzwi wykonujemy na systemach marki Sevroll, która jest światowym liderem w produkcji okuć meblowych i na większość swych produktów udziela dożywotniej gwarancji. Drzwi przesuwne mogą mieć szerokość w zakresie 40 - 100 centymetrów. Poza tym wybierać możemy między wieloma rodzajami uchwytów oraz wypełnień drzwi. Zdecydować możemy się na użycie zwykłej płyty meblowej, szkła, lustra, lacobelu, drukowanych, kolorowych grafik lub dowolnie łączyć ze sobą te materiały. Oczywiście oferujemy również klasyczne drzwi otwierane lub drzwi łamane, zwijające się w tak zwaną harmonijkę.

Możliwości jest tak wiele, że ani razu nie zdarzyło się nam jeszcze robić dwóch takich samych szaf dla różnych klientów! Wszystkie nasze szafy wykonywane są na wymiar, pod konkretne wymagania danego klienta oraz tak, by idealnie wpasowywały się we wnętrze, w którym mają stanąć. Jeżeli szukają Państwo fachowców projektujących i wykonujących meble na zamówienie to serdecznie się polecamy!